Půjčky online

Jak na sociální a zdravotní pojištění


Jste čerstvým absolventem?

Absolventi středních a vysokých škol často řeší otázku, zda musejí platit zdravotní či sociální pojištění a za jakých podmínek za ně pojištění platí stát. Pokud jste v posledním ročníku školy nebo se vás tato problematika již bezprostředně týká, přinášíme vám praktické rady o obou typech pojištění.

Jak je to se zdravotním pojištěním absolventů středních škol?

Po střední škole můžete pokračovat ve studiu nebo si najít práci. Jestliže navazujete na středoškolské studium bez přerušení, zdravotní pojištění za vás platí stát. V případě, že jste studium předčasně ukončili, nemusíte platit pojištění do konce letních prázdnin, přičemž do konce školního roku můžete být výdělečně činní. Po dobu prázdnin už nesmíte být výdělečně činní ani pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Jak je to se zdravotním pojištěním absolventů vysokých škol?

Jestliže jste absolventem vysoké školy a pokračujete ve studiu, nemusíte se o nic starat, protože zdravotní pojištění za vás hradí stát (i v mezidobí od ukončení studia a nástupu na další školu), nejdéle však po dobu 3 měsíců. Pokud jste se rozhodli ve studiu nepokračovat, zdravotní pojištění nemusíte platit do konce následujícího měsíce od vykonání státní závěrečné zkoušky.

Co by měli vědět všichni absolventi škol?

V případě, že nenastoupíte na další studium, nenajdete si práci a nezaregistrujete se a úřadu práce, vzniká vám vůči pojišťovně oznamovací povinnost a musíte si sami začít platit zdravotní pojištění. Z toho důvodu je pro studenty výhodnější přihlásit se na ÚP, protože stát hradí všem uchazečům o zaměstnání zdravotní pojištění. Jako absolventi však nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jak je to se sociálním pojištěním?

Po dosažení věku osmnácti let přestává stát platit studentům sociální pojištění. Studentům a absolventům bez výdělečné činnosti však nevzniká povinnost hradit sociální pojištění. To má ale tu nevýhodu, že se jim tato doba nezapočítává do výpočtu starobního důchodu. Nejnižší dobrovolné pojistné pro rok 2017 činilo 1 972 Kč.Vloženo 9. 11. 2017


Všechna práva vyhrazena AAA-Půjčky.cz, (c) 2024   |  Kontaktní informace  |  
Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Informační web o úvěrech - Neposkytujeme úvěry